...domy s pevným základom, teplým kabátom a dobrým klobúkom... ...ekonoDOM...

Výstavba

Začali by sme hrubými terénnymi úpravami, prešli cez vytýčenie objektu, pokračovali vyznačením a výkopom základov, uložením vedení kanalizácie a vody, dočistením základovej škáry a sypaním vankúšov so zhutnením, následne by sme prešli k samotnej betonáži základov. Potom by nasledovali technológie izolácie spodnej stavby, murovanie obvodových a nosných murív, debnenie, kladenie výstuže, atď....

No vzhľadom k tomu, že nie je v obsahových možnostiach tejto stránky dať Vám podrobný návod na výstavbu, a hlavne nie je možné previesť praktické ukážky realizácie jednotlivých remesiel, vysvetliť pracovné väzby a technologické postupy, nemá zmysel dávať polovičné rady a návody.

Existujú rôzne typy ľudí čo plánujú stavať, my si dovolíme kategorizoavať ich do nasledujúcich základných skupín. Každej skupine podľa stupňa technickej a fyzickej spôsobilosti priradíme aj možnosti voľby spôsobu výstavby.

  • stavebný technik s ekonomickým myslením a všestranný remeselný talent      Je len na ňom pre aký typ realizácie rodinného domu sa rozhodne. V prípade že má dosť času a stavanie berie ako koníček, môže si dom postaviť tehlu po tehle, samozrejme až na špecifické subdodávky. Ak vie že by tratil svoj čas za ktorý dokáže zarobiť viac peňazí inde, môže si stavbu manažovať po častiach (zadávanie živnostníkom) a následne kontrolovať. Tiež má možnosť zadať zákazku stavebnej firme a kontrolovať priebeh výstavby.
  • zdatný technik a ekonóm     Pokiaľ niekto nie je manuálne zručný, no má technické myslenie, stavebné vzdelanie a základy ekonómie, može si výstavbu rodinného domu riadiť sám a sem tam upratať nejakú dosku. Bežný rodinný dom sa takto dá postaviť. Treba si vedieť poradiť s výberom materiálov, cenovou kalkuláciou jednotlivých etáp výstavby, plánovaním postupu prác a dodávok materiálov, ako aj kontrolou kvality prác dodávateľov.
  • remeselný talent     Činnosti a remeslá ktoré ovláda si zrealizuje sám, ostatné zverí odborníkom. Bolo by hlúpe stavať si vlastný dom a nepriložiť ruku k dielu s vecami ktorým rozumiem, viem ich spraviť  kvalitne a efektívne a možem byť na ne hrdý, že som ich na "Mojom rodinnom dome" robil sám.
  • ten čo sa dobre narodil     Ak má otca murára, brata elektrikára, svokor robí krovy, druhý brat je vodár a kúrenár, dedo je stolár, bratranec dlaždič, švagor vlastní stavebniny a pred rokom sa oženil s bankárovou dcérou. Nezáleží na tom či niečo vie, rodinný dom je už dávno postavený a ak náhodou nie istotne nepotrebujete čítať ako sa to robí.
  • rozumný laik     Ak má dostatok financií na výstavbu svojho rodinného domu, nebude špekulovať ako sa za noc naučí murovať, pretože výsledok aj tak nebude stáť za to a osloví odbornú firmu, ktorá mu postaví nízkoenergetický alebo štandardný dom na kľúč bez starostí a stresov. Aj stena bez okien sa dá vymurovať zle. Remeslá sú o odbornosti, zručnosti a grífoch. Ak by to všetko bolo skutočne také jednoduché, asi by tých remeselníkov nebolo ako maku.  Budem tam bývať celý život a každý deň. Chybičky krásy a konštrukčné chyby, mi budú pripomínať, ako som sa učil stavať dom a ušetril som pár tisíc € vlastnou prácou s kvalitou na ktorú si neviem zvyknúť ani po rokoch. Nestojí mi to za to... Takto nejak asi rozmýšľa rozumný laik.
  • nerozumný laik     Nasadí si ružové okuliare, bez podloženého finančného plánu, technických znalostí a predstavy do čoho vlastne ide sa rozhodne, že dom si postaví sám. V tom lepšom prípade po troch až piatich rokoch driny, má dom skoro dokončený. Nehovorme o tom ako kvalitne sú prevedené práce, koľko času (teda aj peňazí) to všetko stálo, kde sa stratil cit pre detail, ako sa šetrilo tam kde sa nemalo. Hovorme o tom, že v prvom roku bývania tento typ stavebníka na stavbe stále pokračuje, pretože zatekal komín, klesol okapový chodník,  niekoľko dlaždíc v kúpelni sa vylámalo a nedajú sa zohnať také isté. Stavba nie je dobre tepelne izolovaná a okrem toho, že vznikajú neúmerné tepelné straty, je niekolko detailov zle vyriešených a vlhnú steny (tepelné mosty), niekoľko zamurovaných spojov v systéme vykurovania nie je tesných a uniká médium, atď.: . Termín skoro dokončený sme použili preto, lebo svojou neodbornosťou si realizátor zabezpečil kolobeh opráv, ktorý mu zabezpečí aktívnu stavebnú činnosť ešte pár rokov, kým sa z neho nestane stavebný odborník, prípadne kým nezlaví zo svojich predstáv ako bývať kvalitne.

Je na Vás aby ste sa zaradili do kategórie ktorá Vám prináleží a podľa toho reálne zvážili svoje schopnosti. Ak sa nepreceníte, výstavba Vášho rodinného domu bude prebiehať hladko a budete mať veci pod kontrolou. Je to Váš dom, sú to Vaše peniaze, spravte si čas na správne rozhodnutia, aby ste sa nemuseli vracať už k vyriešeným otázkam a počítať straty.